KONYA > HABERLER > Avrupa`nın En Büyük Meyve Bahçesi Konya`da

Avrupa`nın En Büyük Meyve Bahçesi Konya`da

İşletme sahibi Bülent Özler, buraya yatırımın 1999 yılında başladığını, bahçenin çoğunluğunun elma olmak üzere, armut ve kiraz gibi çeşitli meyve ağaçlarından oluştuğunu söyledi.
Avrupa`nın tek parça halinde en büyük meyve bahçesini kurduklarını iddia eden Özler, kısa süre önce gala çeşidi elmaların hasadına başlandığını, bahçede üretilen ürünlerin hem yurt içi hem de yurt dışına gönderildiğini belirtti. 1 milyon 200 bin ağacın bulunduğu bahçeden aldıkları ürünleri genelde süper marketlere sattıklarını vurgulayan Özler, böyle bir bahçeyi Türkiye`ye kazandırdıkları için firma olarak mutlu olduklarını kaydetti. Bahçeyi gezerek firma yetkililerinden bilgi alan TBMM Tarım ve Orman Komisyonu Üyesi AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Çetinkaya ise bu bahçenin son derece modern bir tesis olduğunu belirtti. Güneş, dolu ve rüzgar gibi doğal etkilerden fidanları korumak için bahçenin üzerinin de fileyle kaplanmış durumda olduğunu belirten Çetinkaya, ``Ereğlimiz, meyvecilik açısından Türkiye`deki en gelişmiş bölgelerden biridir. İlçede don olayına karşı 3-4 derecelik avantaj sağlayan rüzgar pervanelerini de ilk kez bu bahçede gördüm. Böylesi modern sistemler ülkemiz için son derece mutluluk verici`` dedi.
``Bu bahçeden son derece etkilendiğim söylemek istiyorum`` diyen Çetinkaya, ``İşletme sahipleri şu anda su sıkıntısı çektiklerini söylüyorlar. Mavi Tünel Projesi hemen hemen 3-4 yıl içinde Konya Ovası`na Göksu`nun suyunu akıtacak ve yer altı sularının yeniden yükselmesini sağlayacak. Böylece bu tür bahçeler de bol ve yüksek kalitede suya kavuşacak`` diye konuştu. 14 adet dalgıç pompayla yer altından su çıkarılan bahçe içinde damla sulama havuzları, personel koğuşları, idari binalar, yemekhane, bekçi evleri, misafirhane, malzeme depoları gibi üniteler bulunuyor. Ayrıca, 7 bin dönüm arazinin fidan dikili olmayan 520 dönümüne ise yeni elma çeşitleri dikilecek, aynı araziye kiraz paketleme tesisi ve 11 bin tonluk soğuk hava deposu yanında idari binalar ve personel lojmanları yapılacak. Rüzgar kıran olarak dev bahçenin etrafına ve ara yollara 52 bin adet kavak ağacı dikilirken, işletmede 26 adet traktör kullanılıyor. Meteoroloji istasyonundan günlük ve anlık hava durumunu öğrenen bahçe görevlileri, deneme için kiraz, armut, şeftali, kayısı, erik, vişne ve üzüm çeşitleri üretiminin de yapıldığını belirtti. Personel sayısı ürün hasadının yoğun olduğu dönemlerde 750`ye çıkan işletmede, Granny Smith, Gala, Fuji, Breaburn ve Golden türü elma çeşitleri yetiştiriliyor.
Kaynak : konhaber
Tarih: 14.08.2008 18:10:03
Etiketler: meyve , bahçe, büyük, konya
Ereğli ve Niğde arasındaki 7 bin dönüm alan üzerine kurulan Baler Ziraat İşletmesinin, Avrupa`nın tek parça halinde en büyük meyve bahçesi olma özelliğini taşıdığı öne sürülüyor.
  • KONYA LIFE DERGİSİ

  • 2 ayda bir yayınlanan Konya'nın Kültür sanat gezi alışveriş ve gurme dergisi. Şehri bizimle yeniden keşfedin.

  • Konya Life