KONYA > HABERLER > Aydınlar Yedek Parça’da Her Şey Tek Çatı Altında

Aydınlar Yedek Parça’da Her Şey Tek Çatı Altında

Yazı: Rıfat Ergan
Konya sanayisi için tüm platformlarda en önemli sektörlerden biri olarak otomotiv yan sanayi gösterilmekte. Siz bu sektörün bu şehirdeki en önemli şirketisiniz. Konya için otomotiv sektörünü değerlendirir misiniz?

Konya olarak otomotiv yan sanayinde gerçekten çok iyi bir noktadayız. Bu alanda potansiyelimiz daha iyisi için de uygun diye düşünüyorum. Çok daha iyilerini yapabilme isteğimiz ve arzumuz var. Fakat bu konudaki en büyük eksikliğimiz nitelikli işgücü noktasında. Beyaz yakalı diye tabir edilen işgücünde şehir olarak yeterli düzeyde değiliz maalesef. Mevcut işgücünün vasfının arttırılmasına yönelik destekleri ve eğitimleri verecek sistemi de Konya olarak oluşturamadık. Bizim fabrikamızda çalışan orta ve üst düzey yöneticilerin pek çoğu Konya dışından gelen arkadaşlarımız. Geçmişte bu eksikliklerin giderilmesi için bazı girişimlerde bulunulmuştu. Konya ile Alman Dortmund şehirleri arasında Ticaret Odamız tarafından hayata geçirilmek istenilen bir yapı söz konusu idi. Fakat bu girişim odadaki yönetim değişikliğinden sonra gündemde düştü ve kalktı. Bu noktada daha iyiye gidecek iken maalesef daha kötüye bir gidiş oldu. Konya?da sürekli konuşulan fakat bir türlü hayata geçemeyen bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Kast ettiğim Konya?ya dünya markası bir otomotiv firmasının üretim tesisinin kurulmasıdır. Bakın sizin aracılığınız ile net bir şekilde ifade etmek istiyorum; alt yapı eksikleri, lojistik ve ulaşım, kaliteli ve vasıflı işgücü eksikliklerini düzeltmedikçe bu yatırımcıların bu şehre yatırım yapmalarını beklemek hayalcilikten öteye gitmeyen girişimler olarak kalacaktır. Siz istediğiniz kadar bedava arsa verin, enerjide ve vergide indirim yapın, tüm teşvik argümanlarını yatırımcıya sunun yinede bu tür yatırımları çekemezsiniz.
Devamı Konyalife 20. sayıda...
Kaynak : Konya Life
Tarih: 04.12.2008 13:25:44
Etiketler: aydınlar, yedek, parça
Tel.:+90 332 239 01 51
40 bin metrekare kapalı alanda 680 çalışan ile yıllık 10 milyon adet üretim kapasitesi. % 100 yerli hammadde kullanarak 8.000’den fazla ürün çeşidi ile milyonlarca dolarlık ihracatı gerçekleştiren bir firma olan Aydınlar Yedek Parça A.Ş’nin başarı öyküsünü, sektörün durumunu ve Konya’nın geleceğini Yönetim Kurulu Başkanı Harun Aydın ile görüştük.
  • KONYA LIFE DERGİSİ

  • 2 ayda bir yayınlanan Konya'nın Kültür sanat gezi alışveriş ve gurme dergisi. Şehri bizimle yeniden keşfedin.

  • Konya Life