KONYA > HABERLER > Güç ve Adaletin Simgesi Çift Başlı Kartal

Güç ve Adaletin Simgesi Çift Başlı Kartal

Yazı: Selman BELEKOĞLU
Fotoğraf: Rıfat ERGAN

Orta Asya Türk inancına göre, insanlara gökyüzü ve yeryüzü yolculuklarında refakat eden koruyucu varlıklar kuş şeklindedir. Yükseklik, ululuk timsali kartalın, kutsal sayılması Altay kaya resimlerinden bellidir. Türkler kılıç kabzalarında bozkurt, at ve çift başlı kartal kabartma figürlerini kullanmışlardır. Bu figür antik çağlardaki Anadolu yerleşimlerinde de kullanılmış olup bunun en güzel örneklerini Hititler’in Alacahöyük ve Yazılıkaya’daki çift başlı kartal kabartmalarında görmekteyiz.

Şaman Türklerinin İslamiyeti kabulünden sonra ise, kartal motifi İslami açıdan bir kutsallık kazanmış olup, bu husus Hz. Muhammed’in siyah bir kumaştan yapılmış olan ünlü sancağının Türkçe’de “kartal, şahin, atmaca vb” anlamına gelen “Ukab” adını taşımasından da anlaşılmaktadır.

Kaynak : Konya Life 15. Sayı
Tarih: 18.12.2007 16:41:57
Etiketler: çift-başlı-kartal
Orta Asya`da güç ve kuvvetin simgesi olan efsane çift başlı kartal, 1970 yılından itibaren Selçuklu`nun başkentliğini yaparak Konya`nın sembolü olarak kullanılmaktadır. Bu sembolün tarihi gelişim sürecini ve ne anlam taşıdığını sizler için araştırdık.
  • KONYA LIFE DERGİSİ

  • 2 ayda bir yayınlanan Konya'nın Kültür sanat gezi alışveriş ve gurme dergisi. Şehri bizimle yeniden keşfedin.

  • Konya Life