KONYA > HABERLER > Kentsel Dönüşüm Projeleri Dikkat Çekiyor

Kentsel Dönüşüm Projeleri Dikkat Çekiyor

Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, büyük risk alarak Çaybaşı Kentsel Dönüşüm Projesi`ni başarıyla uygulamaya koyduklarını belirterek, “Bu projeyle beraber belediyemizin kentsel dönüşüm çalışmalarında bir milat yaşanmaktadır. Çaybaşı Projesi, Meram için yeniden doğuştur. Uygulanacak kentsel dönüşüm projesinde arazinin yüzde 80`i yeşil alanlardan, parklardan ve sosyal tesislerden oluşacaktır. Çaybaşı`nda baştan sona yeni bir şehir konsepti uygulanacak. Projenin mimarisinde Cumhuriyetin ilk dönemi, Osmanlı ve Selçuklu mimarisi esas alınacak. Çaybaşı Kentsel Dönüşüm Projesi toplamda 135 bin metrekarelik bir alanda uygulanacak. Projenin ilk etabı 28 bin 900 metrekarelik bir alanı kapsıyor. 3 farklı tipte 456 konutun yapılacağı ilk etap projede inşaatlar 2 yıl içinde tamamlanacak ve daha sonra diğer etaplar başlayacak" dedi.

Konut Çözümünde Toki İle İşbirliği
Meram Belediyesi`nin daha modern, yaşanılabilir bir şehir oluşturmak ve konut sorununu çözmek için kentsel dönüşüm çalışmalarıyla birlikte TOKİ ile de ortak projeler uyguladığını ifade eden Başkan Tuzcuoğlu, "Gödene Mahallesi`nde, belediyeye kazandırılan 1.5 milyon metrekarelik alanda orta ve dar gelirli vatandaşlara yönelik farklı tiplerde toplam 958 konut yapılacak. TOKİ tarafından ikinci etapta 1042 adet konut yapılacak ve daha sonra 3. ve 4. etap konut hamleleri ile toplam 4 bin 500 konut yapılacak. Meram Belediyesi öncülüğünde ilçedeki en büyük konut hamlesi olan Kozağaç Gedavet Konutları`nda ise bloklar hızla yükseliyor. 512 konuttan oluşan Kozağaç Gedavet Konutları`nın 2008 yılı sonuna kadar tamamlanmasını hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

Kentsel Dönüşümde Deneyim Kazanıldı
İmar hareketleriyle çarpık yapılaşmaya karşı etkin bir mücadele yürüttüklerini kaydeden Başkan Refik Tucuoğlu, "Meram Belediyesi tarafından, Et Balık Kurumu`ndan devralınan arsa ve çevresindeki toplam 600 bin metrekarelik alanda uygulanacak Altın Hamle Kentsel Dönüşüm Projesi`nde vatandaşla görüşmeler tamamlanarak tapu devirlerine başlandı. Bu proje uygulandığı alan itibariyle ülkemizdeki 3. büyük kentsel dönüşüm projesi. Tapu devir işlemlerinin 2 - 3 ay içinde tamamlanmasını hedefliyoruz. Bu projemizle ilgili olarak ilk etapta belediyemize ait Et Kombinası`nın bulunduğu alanda belediye hizmet binası ve büyük bir alışveriş merkezini yapacağız. Çaybaşı ve Altın Hamle Kentsel Dönüşüm projeleriyle çok büyük bir deneyim kazandık. Farklı şehirlerden belediye başkanları bizi arayarak bu projelerimiz hakkında bilgi edindi. Konya`da gecekondu olmadığı için bu tür çalışmaları yapmak diğer şehirlere göre çok daha zordur" diye konuştu.
Kaynak : İHA
Tarih: 0000-00-00
Etiketler: meram-toki-kentsel-dönüşüm-projeleri
Konya`nın Mevlana`dan sonra önemli marka değeri Meram`da, son zamanlarda Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin esas alındığı kentsel dönüşüm çalışmaları dikkat çekiyor.
  • KONYA LIFE DERGİSİ

  • 2 ayda bir yayınlanan Konya'nın Kültür sanat gezi alışveriş ve gurme dergisi. Şehri bizimle yeniden keşfedin.

  • Konya Life