KONYA > HABERLER > Şeb-i Arus Törenleri Başlıyor

Şeb-i Arus Törenleri Başlıyor

Konya Valisi Osman Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çipan ortak basın toplantısı düzenleyerek etkinlikleri hakkında bilgi verdi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bu yıl etkinliklerin daha yoğun bir şekilde geçeceğini dile getirerek, "Bu yıl 17 gün boyunca 33 sema gösterisi, 82 bin 500 katılımcı, tiyatro gösterileri, defileler, sempozyumlar, Mevlana Koşusu ve 9 ülkenin katılacağı Mistik Müzik Festivali düzenlenecek. Ben dünyadaki diğer kültür etkinliklerini inceledim. Bence içeriği, katılımcı sayısı ve verdiği mesaj bakımından şu anda dünyanın en önemli kültür etkinliği Şeb-i Arus törenleridir. Bu törenler giderek daha çok dünya çapına yayılıyor ve bugünün dünyasında daha çok kabul görüyor. Bu yılda geçen yıllarda olduğu gibi birçok yabancı devlet adamı, dini liderler ve büyükelçiler törenlerimize katılacak" dedi.

Konya`ya gelen misafirlerin en iyi şekilde ağırlanması için herkesin üzerine düşen görevi layıkıyla yapması gerektiğini de dile getiren Başkan Akyürek, "Eskiden bu törenler icra edilirken gelen konukların evlerde ağırlanması gibi bir adet vardı. Şimdi ise konaklama tesislerimiz ve otellerimiz yeterince mevcut. Ancak yoğunluk nedeniyle otellerde yer bulamayan misafirlerimizi evlerimizde ağırlayarak bu eski geleneği tekrar uyandırabiliriz. Böylece bu yılki törenler daha barışçı, daha kardeşçe ve sevgi dolu olarak gerçekleşir" şeklinde konuştu.

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çipan ise 17 gün sürecek törenlerde gündüz ve akşam olmak üzere toplam 33 sema gösterisi yapılacağını hatırlatarak, "Akşamki sema gösterileri öncesi Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu eşliğinde Türk Tasavvuf Müziği sanatçısı Ahmet Özhan tarafından tasavvuf müziğinden örnekler seslendirilecek" diye konuştu.
Kaynak : İHA
Tarih: 28.11.2007 10:01:29
Etiketler: konya-mevlanayı-anma-törenleri-başlıyor-şebi-arus
Hz.Mevlana`nın 734. Vuslat Yıldönümü etkinlikleri 1 Aralık Cumartesi günü başlıyor. Mevlana Hoşgörü ve Sevgi Yürüyüşü ile başlayacak ve 17 gün sürecek etkinliklere yerli ve yabancı 82 bin 500 konuk katılacak.
  • KONYA LIFE DERGİSİ

  • 2 ayda bir yayınlanan Konya'nın Kültür sanat gezi alışveriş ve gurme dergisi. Şehri bizimle yeniden keşfedin.

  • Konya Life