KONYA > HABERLER > Zafer’e Zafer Anıtı Dikilecek

Zafer’e Zafer Anıtı Dikilecek

Anıtın gelecek ay içinde konulması bekleniyor.

2005 yılın Ağustos ayında yayaların daha rahat hareket etmesi için Kazım Karabekir Caddesi’ni araç trafiğine kapatan Konya Büyükşehir Belediyesi, Zafer alanına anıt dikmek için kolları sıvadı. Meydana, yer saati yapan Büyükşehir Belediyesi eski Nutuk Parkı’nın olduğu yere 4,5 metre yüksekliğinde Zafer anıtı dikecek. Anıtın üzerinde at başı, Türkmenistan’daki Sultan Sencer Türbesi, Nahcivan’daki Mümine Hatun Türbesi, Divriği Camii, Kubbe-i Hadra ve Alaaddin Keykubat Sarayı figürleri yer alacak. Anıtın çizim ve dökümü Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Görevlisi Anar Eyni tarafından yapılırken, broz dökümü ise İzmir’de heykeltıraşlık yapan Cem Sağbil tarafından üstlenildi. Önceki gün Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Süleyman Şenol Aydın ve Fen İşleri Daire Başkanı Selim Büyükkarakurt, heykeli çizen Anar Eyni ve mimarla birlikte yer tespiti yaptılar.

Anıt Eski Nutuk Parkına

Hakimiyet’e bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Selim Büyükkarakurt, anıtın bir iki hafta içinde yerleştirileceğini kaydedetti. 4,5 metre yüksekliğindeki heykeli eski Nutuk Parkı’na dikmeyi planladıklarını dile getiren Büyükkarakurt, “Bu anıt zaferi simgeleyecek. Anıtın çamur dökümü bitirildi, broz dökümü ise İzmir’de devam ediyor. En geç iki hafta içinde kaidesini koyarız ” dedi.

At sırtında barbarlık değil medeniyeti getirdiler

Anıtın çizim ve dökümünü üstlenen Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Görevlisi Anar Eyni, anıtın üzerinde yer alan üç at başı figürü ve tarihi eser figürlerinin Selçuklu’yu simgelediğini belirterek, “Heykelin üzerinde üç at başı, Türkmenistan’daki Sultan Sencer Türbesi, Nahcivan’daki Mümine Hatun Türbesi, Divriği Camii, Kubbe-i Harda ve Alaaddin Keykubat Sarayı figürü yer alıyor. Buradaki anlatılan bizim atalarımız Orta Asya’dan Anadolu’ya at sırtında gelirken barbarlığı getirmediler. Bilakis, medeniyeti, sanatı, kültürü getirdiler. Anıtta bu anlatılıyor” dedi. Anıtta ayrıca Yunanlılardan kalan tarihi eserler ve kuşlar için yapılan çeşme figürünün de yer aldığını aktaran Eyni, “Selçuklular, sadece yeni eserler yapmamış, Antik Yunan’dan kalan tarihi eserlere de sahip çıkmışlardır. Aynı zaman da kuşların su içmesi için çeşmeler yaptırmışlar” diye konuştu.

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi Kültür Parkı içine Konya’nın ilk fethini gerçekleştiren Kutalmışoğlu Süleyman Bey’in heykelini de dikmeyi planladığı belirtiliyor. Büyükşehir Belediyesi, Mevlana Kültür Merkezi önüne ve Sarraflar Yer Altı Çarşısı üzerine de anıt dikmek için çalışmalarını sürdürüyor.
Kaynak : Hakimiyet
Tarih: 0000-00-00
Etiketler: zafere-zafer-anıtı
Konya Büyükşehir Belediyesi, araç trafiğine kapatılan Kazım Karabekir Caddesi üzerine Zafer Anıtı dikecek. 4,5 metre yüksekliğindeki anıtın üzerinde Selçuklu’yu simgeleyen figürler yer alacak.
  • KONYA LIFE DERGİSİ

  • 2 ayda bir yayınlanan Konya'nın Kültür sanat gezi alışveriş ve gurme dergisi. Şehri bizimle yeniden keşfedin.

  • Konya Life